زمان شروع مدارس برای سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰

مواد شوینده

کلاس اینترنتی ما (مومکا) – ثبت نام دانش آموزان در مدارس اعم از دوره ابتدایی و متوسطه ، آغازی مهم و سرنوشت ساز برای کسب موفقیت روزافزون آن ها در مقاطع مختلف تحصیلی است و مطابق با آیین نامه اجرایی مدارس و آیین نامه ‌های آموزشی مصوب مربوط به هر یک از دوره‌ های تحصیلی انجام می شود که با انتشار ویروس کرونا در جهان این برنامه های زمانی با تغییراتی روبه رو شده است .

به طوری که یکی از دغدغه های اخیر دانش آموزان تعطیلی مدارس است که با شیوع ویروس کرونا از بهمن ماه ۹۸ شکل گرفت و سبب شد که این تعطیلی به بعد از تعطیلات نوروز ۹۹ هم کشیده شود و داغ ترین اخبار در پی شیوع ویروس کرونا تعطیلی مراکز آموزشی از جمله مدارس و زمان بازگشایی آن بعد از تعطیلات عید ۹۹ باشد .

با توجه به سوالات مکرر دانش آموزان از جمله ( مدرسه ها کی باز می شود ؟ و یا کی به مدرسه می رویم ؟ در این خصوص در ادامه به بررسی زمان باز گشایی مدارس بعد از تعطیلات عید ۹۹ و همچنین زمان شروع مدارس برای سال تحصیلی ۹۹ – ۱۴۰۰ پرداخته شده است  .

زمان شروع مدارس برای سال تحصیلی ۹۹ – ۱۴۰۰

هر ساله زمان شروع مدارس معمولا از روز اول ماه مهر بوده است اما زمان شروع مدارس در سال تحصیلی ۹۹ – ۱۴۰۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی طولانی مدات مدارس در سال تحصیلی گذشته زودتر خواهد بود .

بنابر اعلام وزیر آموزش و پرورش ، شروع سال تحصیلی قطعا ۱۵ شهریور ماه است اما اینکه در ۱۵ شهریور آغاز سال تحصیلی را چگونه برگزار کنیم ، بستگی به شرایط دارد .

​وزارت آموزش و پرورش سه سناریو را برای بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور ۹۹ در نظر گرفته است که هر کدام از این سناریو ها برای وضعیت های مختلف شهر ها در رابطه با شیوع ویروس کرونا طراحی شده است که در ادامه به شرح جزئیات سه سناریوی وزارت آموزش و پرورش پرداخته ایم .

 سناریوی اول : وضعیت سفید

سناریوی اول در صورتی اتفاق می افتد شرایط سفید باشد و تقریبا غیرمحتمل ترین سناریوی قابل پیش بینی است که در این صورت سال تحصیلی از ۱۵ شهریور ۹۹ با حضور دانش آموزان در مدارس همانند سال های قبل آغاز می‌ شود .

سناریوی دوم : وضعیت زرد

سناریوی دوم که محتمل ‌تر است این است که با شرایط زرد روبرو شویم که در این صورت حضور دانش آموزان از ۱۵ شهریور ۹۹ در مدارس با رعایت پروتکل ‌های دقیق بهداشتی و تعداد کنترل شده دانش آموزان در کلاس ‌های درس و رعایت کامل فاصله فیزیکی خواهد بود . از همین رو تعطیلی ۵ شنبه لغو خواهد شد تا بتوان مدارس را در این شرایط به صورت زوج و فرد میان تعداد دانش آموزان کلاس تقسیم کرد . دانش آموزانی که روزهای زوج در مدارس حضور دارند در روزهای فرد می ‌توانند به صورت غیر حضوری به تکالیفشان برسند و یا از آموزش‌ های غیر حضوری بهره بگیرند .

سناریوی سوم : وضعیت قرمز

در شرایطی که به دلیل قرمز بودن وضعیت هر شهر ، در مقاطعی از سال تحصیلی ستاد کرونا اجازه حضور دانش آموزان سر کلاس را صادر نکند ، سناریوی سوم اجرا می شود که آموزش کاملا مجازی است . حال ممکن است این مقاطع یک ماه یا یک هفته باشد و یا در برخی مناطق این محدودیت گذاشته شود و در منطقه دیگر محدودیتی نباشد .

مقالات مرتبط

0 0 vote
ارزش و کیفیت مطلب
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
0
دوست دارید عقاید خود را با دیگران به اشتراک بگذارید؟x
()
x